Leta 1964 je izšla prva številka Dokumentov Slovenskega gledališkega muzeja, ki je – za Knjižnico MGL – druga najstarejša gledališka knjižna zbirka na Slovenskem. Dokumenti so nastali iz želje po predstavljanju in interpretiranju zgodovinskega gradiva o gledališču. Med nami vztrajajo že dolga desetletja in na različne načine izpolnjujejo svoje prvotno poslanstvo. Obletnice so priložnost, da se ozremo nazaj na prehojeno pot in tudi malo praznujemo, ker je najstarejša zbirka Slovenskega gledališkega muzeja/inštituta še vedno živa in v dobri kondiciji.
Do danes je izšlo že več kot osemdeset zvezkov oziroma sto pet številk. Več kot sto petdeset avtorjev – med njimi so tudi nekateri najuglednejši slovenski umetniki, publicisti in raziskovalci – je s svojimi prispevki, članki ali monografijami, ustvarilo temeljno gradivo za gledališko zgodovino, ki ga dopolnjujejo tudi dela, izdana v drugih zbirkah Slovenskega gledališkega muzeja.
Ob okrogli obletnici se spominjamo urednikov, piscev in drugih sodelavcev, ter si želimo, da bi Dokumenti Slovenskega gledališkega inštituta, kot se zbirka imenuje zadnjih deset let, tudi v prihodnje prinašali med nas poglobljene analize našega preteklega in sodobnega gledališkega ustvarjanja.
Razstava bo na ogled v dvorani v 1. nadstropju Slovenskega gledališkega inštituta do 28. maja 2024.