»Kaj naj oblečem za v šolo?« se bolj ali manj zaskrbljeno sprašujejo mlade šolarke, pa tudi šolarji, ki želijo v določenem obdobju življenja še posebej ugajati. Pogosto se zgodi, da je res kar težko izbrati med številnimi majicami, hlačami … K temu je potrebno dodati še pravo »firmo«, upoštevati modne zapovedi, pravila določenega stila in še in še.
Pa je bilo že od nekdaj tako?
Ali sploh kdaj pomislimo, da se je to isto vprašanje tudi v preteklosti kar prevečkrat pojavljalo, a je imelo povsem drugačen pomen. Izražalo je skrb, ker učenci niso imeli česa obleči za v šolo. O tem nam zgovorno priča prošnja, objavljena v Učiteljskem tovarišu leta 1876: »Pomagajte nam oblačiti revne šolarčke, ki še toliko obleke nimajo, da bi v šolo mogli.«
Tema razstave je vsakomur blizu in bolj ali manj poznana, bodisi da posameznika na kakšno oblačilo, ki ga je nosil v šoli, vežejo prav posebni spomini, bodisi je imel do oblačilnega videza povsem brezbrižen odnos. A čeprav se na obleke »vsi spoznamo«, so zgodbe o oblačilnem videzu učencev in učiteljev raznolike in večplastne.
V različnih strokah, ki se ukvarjajo s tovrstno tematiko, uporabljajo več terminov, pri tem "oblačilni videz" zajema vse, kar nosimo ali kar imamo na sebi: v ožjem pomenu besede označuje oblačila, v širšem pa še pokrivala, obuvala, dodatke, ličenje, telesno snago, nego, celo kajenje.
Obravnavo otroške in mladostniške obleke in oblačenja najdemo v različnih predstavitvah, v Slovenskem šolskem muzeju pa želimo posebej izpostaviti oblačilni videz, ki je bil in je povezan s šolo – in to z obeh strani katedra: zanima nas obleka učiteljev in obleka učencev skozi čas.
Razstavo sestavljata dva temeljna sklopa; prvi, poimenovan »Ohranile so se, da nam pripovedujejo …« prikazuje originalna oblačila učiteljev in učencev, ki jih poleg Slovenskega šolskega muzeja hranijo še drugi muzeji in zasebni zbiralci. Predstavljene so tudi ugotovitve o razvoju, zakonitostih in odnosu do oblačilne kulture v šolstvu, ki smo jih oblikovali s pomočjo pisnih in ustnih virov, pedagoške literature, šolske zakonodaje, fotografij.
Stara oblačila so ohranjena v skromni meri,zato so poleg originalnih oblačil predstavljeni tudi rezultati skupnega projekta rekonstrukcij oblačil s Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani. Dijakinje so pod vodstvom profesoric Alenke Podlogar in Karmen Klobasa raziskale, kakšna oblačila so nosili šolarji in učitelji, upodobljeni na starih šolskih fotografijah, in se jim v izdelavi, kroju, načinih šivanja in materialu poskušale čim bolj približati. Podobo nekdanjega urejanja las pa so poustvarile učenke Srednje frizerske šole Ljubljana pod vodstvom mentorice Romane Marolt. Razstavo je popestrila muzejska figura šolarja iz druge polovice 19. stoletja, delo akademske kiparke, mag. Alenke Vidrgar.
mag. Marjetka Balkovec Debevec,
kustosinja razstave, Slovenski šolski muzej