Obiščite jo že prvi dan v sezoni, 1. 5. 2013. Odprta je vse dni v tednu, vključno s prazniki od 8.30 do 18.30. ure. V času počitnic ne spreglejte javnih vodstev in delavnic!
Vrt ni namenjen samo botanikom, ki se poklicno ukvarjajo s floro, ampak predvsem tistim, ki so jim pri srcu gore in narava. Samo tisti se bodo znali ustaviti tudi ob drobnem cvetu Zoisove zvončice ali ob blazinici nasršenega kamnokreča. Marsikdo, ki ga julija ali avgusta pot slučajno pripelje v Juliano in je še ves prevzet od pisanih trat na Kriških podih ali na Slemenu, je razočaran. Visoko v gorah se je poletje komaj začelo, odcvetele so prve zgodnje rastline, v Trenti pa ga pozdravljajo že prve znanilke jeseni. Večina takih obiskovalcev bežno preleti gredice, komaj se za hip ustavijo na Belvederu, kjer redkih cvetov triglavske rože niti ne opazijo. In že hitijo naprej, morda na morje, mogoče pa še po nov žig. Res, Juliana je najlepša v maju in začetku junija, ko cvetijo jegliči in svišči, malo kasneje pa volčini, kamnokreči, klinčki in sleči. Vendar pa je tu še toliko drobnih, morda resnično manj opaznih rastlin, ki pa so enako lepe in vredne, da se ob njih ustavimo.
Do alpskega botaničnega vrta Juliana se lahko pripeljemo po cesti Kranjska Gora - Vršič - Trenta ali po cesti Bovec - Trenta. V bližini cerkve sv. Marije, kjer je tudi nekaj parkirišč, nas informacijska tabla opozori na vrt.
Fotografija: Ciril Mlinar Cic