SI

/

EN

URBANI LABORATORIJ

Galerija Meduza

Občasna razstava / 13.12.2024 - 17.01.2025

Projekt v sodelovanju s študenti in študentkami 1. letnika oddelka za Vizualne umetnosti in oblikovanje Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem (UP PEF VUO).



Študenti in študentke 1. letnika UP PEF VUO: Eva Dimitrova, Ana Đorđević, Maša Furtula, Kaja Hauptman, Maja Hrženjak, Taja Jenuš, Manca Klužar, Nina Kramar, Lucija Krapež, Juliia Miroshnichenko, Marko Mladenović, Teodora Nikić, Eva Obreza, Tician Tenei Patafta, Aleksa Pavlović, Manca Pičulin, Lara Plevnik, Viesta Pryimark, Pavlina Ribaš, Luna Tjaša Rozman, Katarina Šavron, Pavlo Šimonović, Lana Vojsk, Alana Uma Volčanšek ter Danaja Stević.



Obalne galerije Piran so v sodelovanju z avtorjem projekta in mentorjem doc. dr. Boštjanom Bugaričem ter s študenti in študentkami 1. letnika UP PEF VUO, pristopile k projektu Galerija Meduza – Urbani laboratorij. Zaradi prenove Galerije Meduza je raziskovalni projekt na temo odgovornosti pri oblikovanju skupnostnega prostora, ki naj bi se v galeriji in na prostem, v mestnem jedru Kopra odvijale od pomladi do jeseni 2024, dobil nov format. Ob ponovnem odprtju Galerije Meduza v mesecu decembru 2024 projekt kot delo v nastajanju odpira vrata galerije z vprašanji bivanja v sodobnem mestu. Simbolna osnova dela v nastajanju se naslanja na literarno delo pisatelja Itala Calvina z naslovom Nevidna Mesta (1972), ki se uvršča med potopisne dragulje italijanske literature, ki vedno znova navdihuje ustvarjalce in raziskovalce po svetu.



Med literarnimi podobami in urbanimi domišljijami se bo tako zaključilo študentsko semestrsko delo z razstavo oziroma delom v nastajanju, ki temelji na utopiji oblikovanja sodobnih vsebin v javnih prostorih Kopra. Urbani laboratorij predstavlja razmislek o nastajanju mesta, kjer se preko štirih medsebojno poveznih sklopov raziskuje in razmišlja o načinih bivanja. Prvi sklop postavlja na ogled urbane utopije na povezavi Calvinovih Nevidnih mest preko skic, ki analizirajo javne prostore Kopra. V drugem sklopu se s piktogramsko tlorisno zasnovo oblikuje mesto vseh mest, ki z raziskovalnim dokumentarnim filmom študentke tretjega letnika UP PEF VUO Danaje Stević govori o študentskih potrebah po bivanju v Kopru. V kolikor se v idealnem mestu vseh mest po Calvinu poskuša prebivalce priučiti popolnosti, se v tretjem delu s postavitvijo obrazov degeneriranih prebivalcev popolnega kraja, ki jih Calvino precizno postavi v zgodbo tega popolnega mesta, preizprašuje o smislu idealnosti pri načinu bivanja. V četrtem sklopu nas poezija zidu ločuje, a se neprestano poigrava z vprašanjem kaj stoji za tem, s tem odpira vrata novim upanjem za življenje in bivanje v sodobnem mestu.



Vse delavnice na terenu in v Galeriji Meduza potekajo pod mentorstvom dr. Boštjana Bugariča. Projekt vključuje predstavitev in razstavo študentskih del, nastalih na omenjenih delavnicah, ki bo v koprski galeriji na ogled od 13. 12. 2024 do 17. 1. 2025.



V januarju 2025 bodo v okviru spremljevalnega programa izvedeni še dve urbani akupunkturi z bralnim performansom in pogovorom o Nevidnih mestih. Več bomo objavili v novem letu!

Ključne besede:

Nevidna mesta

Italo Calvino

vizualna umetnost

gentrifikacija

Informacije

Naslov:

Titov trg 1, 6000 Koper

Telefon:

+386 5 62 74 171

E-pošta:

info@obalne-galerije.si

Odpiralni čas

Torek

10:00 - 17:00

Sreda

10:00 - 17:00

Četrtek

10:00 - 17:00

Petek

10:00 - 17:00

Sobota

10:00 - 17:00

Nedelja

10:00 - 17:00

Vstopnina

Splošna

1

Znižana

Brezplačno