Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Nahaja se v starem mestnem jedru Ljubljane, na Mestnem trgu 17 (tu je umrl baročni slikar Fortunat Bergant, nekaj časa so na tem naslovu domovali France Prešeren, Miha Kastelic in Miran Jarc).
Osrednji del inštituta je gledališki muzej - osrednji in edini nacionalni gledališki muzej. Oddelki muzeja (Arhiv, Ikonoteka, Zvočni arhiv, Video arhiv in Knjižnica) hranijo zbirke fotografij, gledaliških listov, plakatov, letakov, pisem, rokopisov, knjig, periodike, časopisne, zvočne in video dokumentacije, scenskih in kostumskih osnutkov, (delno tudi) kostumov, maket ter drugega muzealskega gradiva.
Muzej pripravlja
razstave, posvečene bodisi posameznim gledališkim umetnikom ali obdobjem, ob tem pa v prostorih inštituta poteka tudi vrsta
prireditev, posvečenih različnim vidikom slovenskega gledališča, njegove teorije in prakse (simpoziji, predavanja, nastopi in srečanja gledaliških ustvarjalcev, video projekcije, predstavitve publikacij, pedagoški in andragoški program itn.) Zaradi prostorske omejenosti z razstavami gostuje bodisi v gledališčih, galerijah ali drugih muzejih.
Pomembna plat delovanja Slovenskega gledališkega inštituta je njegova
založniška dejavnost. Inštitut redno izdaja periodični publikaciji
Dokumenti in
Slovenski gledališki letopis, izdaja pa tudi monografske študije o slovenskih gledaliških ustvarjalcih, monografije o dejavnosti pomembnih slovenskih gledaliških skupin. To dejavnost opravlja sam, v zadnjih letih v sodelovanju z drugimi založniki kot Akademija za radio, film in gledališče; Narodna galerija Ljubljana ali Zavod Maska.
Na spletnem portal uprizoritvene dejavnosti
SiGledal inštitut tudi ureja digitalno bazo
Repertoar, ki zajema podroben popis uprizoritev v slovenskem profesionalnem, polprofesionalnem in zunajinstitucionalnem gledališču v zadnjih 150 letih slovenske gledališke zgodovine, od leta 1867 dalje ter portal
Kritika, ki je prostor za referenčno kritiko, recenzije in refleksijo uprizoritvenih umetnosti.
Inštitut je dejaven tudi na področju kulturno-umetnostne vzgoje ter sodeluje in se povezuje s podobnimi ustanovami v Sloveniji in tujini.