Stalna razstava na različne načine: s sliko, besedo, zemljevidi, grafikoni, maketami, lutkami, risbami, video in avdio posnetki in po zaokroženih obdobjih obravnava zgodovino šolstva in pedagogike na območjih slovenske poselitve od začetkov do najnovejšega časa. Razdeljena je na dva dela: v spodnjem hodniku so starejša obdobja šolske preteklosti do leta 1848, v zgornjem hodniku pa je v glavnem šolstvo v 20. stoletju. Razlikujeta se po času nastanka in po načinu postavitve.
Od uvedbe splošne šolske obveznosti v drugi polovici 18. stoletja naprej je večji poudarek posvečen prizadevanju Slovencev za uveljavitev slovenskega jezika za učni jezik na vseh vrstah in stopnjah šol. V zadnjem stoletju so šolstvo na Slovenskem zaznamovale zlasti številne politične spremembe in vse hitrejši tehnološki razvoj, ki omogoča raznovrstne oblike izobraževanja.
Muzej je odprt od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro ter vsako prvo soboto v mesecu med 10. in 14. uro. Za skupine po dogovoru tudi zunaj rednega odpiralnega časa.