Tehniški muzej Slovenije Bistra 6 1353 Borovnica

Z Elanom do zvezd. Elan in njegovi predhodniki

• Otvoritev
  • 15.09.2016 18:00 - 17.09.2017 18:00

V četrtek, 15. 9. 2016, vas ob 18.00 vabimo v Tehniški muzej Slovenije v Bistro pri Vrhniki na odprtje občasne razstave "Z Elanom do zvezd. Elan in njegovi predhodniki".

Na odprtju razstave bosta zbrane nagovorila državna sekretarka Ministrstva za kulturo RS Damjana Pečnik in izvršni direktor družbe Elan Jeffrey Tirman. Razstavo bo odprl g. Bojan Križaj.

V Tehniškem muzeju Slovenije namenjamo v letošnjem letu posebno pozornost družbi Elan, ki že nekaj desetletij velja za eno najbolj prepoznavnih slovenskih blagovnih znamk. Delovna zadruga, tovarna, blagovna znamka Elan je zgodba ljudi, ki že več kot 70 let izdelujejo vrhunsko športno orodje. Posamezni Elanovi izdelki, predvsem smuči, postavljajo svetovne trende in verjamemo, da jih bodo tudi v prihodnje. Veliko športnikov so prav Elanove smuči pripeljale do zvezd.
Začetki družbe Elan segajo v leto 1945, ko je Rudi Finžgar z devetimi sorodniki, prijatelji in znanci ustanovil gospodarsko zadrugo Elan, namenjeno izdelavi športnih pripomočkov za različne panoge v dvoranah in na prostem. Čeprav so bili temelj Elanove proizvodnje smuči in telovadno orodje za telovadnice, so bili loparji za badminton njihov prvi veliki mednarodni prodajni uspeh. Elan je opremil večino atletskih, hokejskih in boksarskih klubov, planinskih, gorsko-reševalnih in gasilskih društev, izdelal vrsto pripomočkov za varstvo pri delu in igral za otroke. Med njihovimi izdelki najdemo tudi plovila, sprva iz lesa in kasneje iz umetnih mas, in pester nabor jadralnih letal. Temelj Elanove uspešnosti so bile stalne tehniške in tehnološke inovacije razvojnikov, inženirjev in konstruktorjev. Med leti 1970 in 1980 so zasnovali in izdelali več kot 300 novih strojev ter naprav, ki jih dotlej niso uporabljali v proizvodnji nikjer drugje na svetu.
Z občasno razstavo želimo obiskovalcem predstaviti izredno raznoliko Elanovo proizvodno dejavnost. Na ogled bodo posamezni športni pripomočki predhodnikov družbe (Rodar, JOR, Kolb-Predalič), krivilnika za les, nekaj pripomočkov za atletiko in hokej, trije najstarejši Elanovi stroji, zbirka najpomembnejših alpskih, skakalnih in tekaških smuči in snežnih desk, skibob, smučanka in mariner, maketa jadralnega letala, smuči za vodo, lesena kajaka enosed in dvosed, leseni kanu, maketi gliserja in jadrnice, nekaj otroških igral in koles Rog-Elan. Razstava bo obogatena tudi z video gradivom iz Arhiva RS in pričanji nekdanjih zaposlenih.

Razstava bo na ogled od 16. septembra 2016 do 17. septembra 2017.

Tehniški muzej Slovenije
Bistra 6, 1353 Borovnica

Odpiralni čas:
torek–petek: 8h–16h (jul. in avg.: 10h–18h)
sobota: 9h–17h
ned. in praz.: 10h–18h
E: info@tms.si
S: www.tms.si

Druge razstave in dogodki v muzeju

DVE KOLESI IN PAR NOG, Od tekalnega stroja do sodobnega kolesa

V petek, 3. decembra 2010, vas ob 13. uri vabimo v Tehniški muzej Slovenije v Bistro pri Vrhniki na odprtje stalne razstave in predstavitev kataloga DVE KOLESI IN PAR... Več

Kipi z Neptunovega vodnjaka