Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož Muzejski trg 1 Ptuj

ptujski.grad@pmpo.si

Na muzejski sceni o arheoloških najdiščih

• 28.2.2011
  • Valerija Lešnik

Za Ptuj, Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož in ptujsko oz. slovensko arheologijo je prvi del strokovne knjige pod naslovom Arheološka najdišča Ptuja (Rabelčja vas) izjemnega pomena. Po dolgih letih je v obliki monografije javno predstavljeno strokovno delo o arheoloških raziskavah na območju Rabelčje vasi. Knjigo so avtorji posvetili spominu na Blagoja Jevremova, raziskovalca Ptuja v letih 1974-1989. Rabelčja vas predstavlja slabo tretjino površine rimske Petovione. Na tem območju je bilo v dveh stoletjih dokumentiranih več kot 160 posegov v arheološke plasti. V zadnjih štirih desetletjih so na tem območju potekala obsežna zaščitna raziskovanja, ki so razkrila različne prazgodovinske ostanke in vzhodno, obrtniško četrt antičnega mesta z glavno cesto in obsežnimi grobišči.

V knjigi so arheološka najdišča predstavljena v obliki kataloga in umeščena na pregledne karte. Katalog je razdeljen po velikih časovnih obdobjih: na prazgodovinski, rimski, zgodnjesrednjeveški in poznosrednjeveško-novoveški del. Na kratko so predstavljena posamezna raziskovanja in njihov potek, opis ostankov ter datacije. V zaključnem poglavju pa je na podlagi podatkov iz kataloga predstavljen razvoj poselitve na območju Rabelčje vasi.

Knjiga torej ponuja celovit pregled arheoloških najdišč omenjenega območja in njihovo orientacijo v prostoru in času.

Obisk ameriškega veleposlanika Nj. Eksc. Brenta Hartleya

• 23.5.2017

Naš muzej je v spremstvu Phila Beekmana (Public Affairs Officer) obiskal veleposlanik ZDA v Sloveniji Brent Hartley. Razkazali smo jima muzej in jima predstavili naš koncept... Več

Obisk ameriških muzealskih strokovnjakov v MNOM