Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož Muzejski trg 1 Ptuj

Celjski baročni orglarski mojster Janez Frančišek Janeček

• 23.3.2017
  • Valerija Lešnik

Na letošnji kulturni praznik je Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož strokovni in laični javnosti predstavil monografijo, ki celostno prikazuje življenje in delo celjskega baročnega orglarskega mojstra Janeza Frančiška Janečka. Ideja za publikacijo, ki ji je uvodni članek napisal ugledni slovenski muzikolog dr. Edo Škulj, se je porodila ob restavriranju Janečkovega pozitiva iz leta 1748, ki je sicer vključen v glasbeno zbirko na ptujskem gradu in ga je muzej, po temeljitem restavriranju, predstavil že februarja  2016. Mag. Boštjan Roškar, restavrator in konservator za les ter Tatjana Štefanič, kustodinja kulturno-zgodovinskega oddelka v monografiji predstavita tipologijo ohišij Janečkovih glasbil in njihov ornamentalni ter kiparski okras. Dr. Dejan Zadravec iz Zgodovinskega arhiva Ptuj osvetli nekaj drobcev iz Janečkovega življenja, Jurij Dobravec, član kulturnega društva Jarina Bohinj pa vse organološke značilnosti Janečkovih inštrumentov. Strokovne prispevke dopolnjuje bogato fotografsko gradivo in kronološko urejeni pregled mojstrovih del.

Muzejske in galerijske knjižnice

• Publikacija
  • 7.4.2017

Muzejske in galerijske knjižnice smo leto 2016 zaključile z brošuro Muzejske in galerijske knjižnice, da bomo imeli boljši vpogled v naše zaklade in bo iskanje lažje. Katalog v... Več