Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož Muzejski trg 1 Ptuj

Zapuščina Franceta Miheliča

• 11.11.2014
  • Valerija Lešnik

V novembru je v založbi Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož izšla publikacija, manjšega priročnega formata v obsegu okrog 50 strani, ki okvirno predstavlja zapuščino akademskega slikarja Franceta Miheliča, od katere večina je bila v letih po umetnikovi smrti, zaupana v varstvo in hrambo muzeju.

Prvič je slikar, grafik, risar in ilustrator že leta 1992 mestu Ptuj poklonil svoj povojni grafični opus. Ob tej priložnosti je muzej, ki je zapuščino prevzel v proučevanje in varstvo, po njem preimenoval galerijo v nekdanjem obrambnem stolpu ob Dravi, mesto pa mu je podelilo naziv častnega meščana. Komaj leto po slikarjevi smrti, natančneje 1999, so slikarjevi dediči muzeju kot volilo predali Miheličevo risarsko zapuščino. Kmalu za tem je bil odprt grafični kabinet Franceta Miheliča.

V publikaciji avtor večine besedila, Martin Šteiner, podrobno opredeli slikarjevo zapuščino, ki jo je septembra 2013 muzeju poklonil dr. Lojze Gostiša, umetnostni zgodovinar in donator ptujskega muzeja. Slikarjeva zapuščina je bila predana sistematsko urejena in prav takšno jo avtor predstavlja v publikaciji. Predstavljena je po zvrsteh, od najbolj osebne, kot so pisma, preko korespondence, člankov in razprav, fotografij o Miheličevem življenju in delu, dokumentacije, do katalogov samostojnih razstav in velike mape z Miheličevimi deli, od katerih jih je nekaj že bilo objavljenih v muzejskem koledarju za leto 2014.

Tekst v knjigi spremljajo fotografije posamezne vrste zapuščine in podatki, ki so nepogrešljiv vir za vsakogar, ki se ukvarja z Miheličevim opusom. Z izdajo publikacije se muzej želi zahvaliti donatorju za prejeto dediščino, njemu namreč gre zahvala, da Ptuj ostaja mesto, ki hrani izjemno umetniško in dokumentarno zbirko slikarja, ki je postal eden največjih slovenskih umetnikov.

Promenada klobučkov; Gospe in gospodje na Gosposko

• 6.9.2017

Imeli smo srečo, da je vreme zdržalo. Gospa Scherbaum je tako lahko zbrala gospe in gospode, ki so si nadeli klobuček in se z njimi podala na Gosposko. Društvo Hiša in muzej smo... Več

NATURE'S CLASSROOM – THE SCHOOL GARDEN YESTERDAY, TODAY AND TOMORROW