Ivan Kos, mariborski slikar in profesor risanja, je bil pomemben član umetniškega kluba Brazda, predhodnika Društva likovnih umetnikov Maribor, ustanovljenega leta 1931. Njegove člane – Karla Jiraka, Anteja Trstenjaka, Franca Ravnikarja in druge – je med drugim povezovalo zanimanje za socialno tematiko, ki je bilo vse od začetka glavno vodilo kluba. Prav takšni umetnosti se je pogosto posvečal tudi Kos.
Delo Berač prikazuje moškega, ki ga je Kos najverjetneje upodobil večkrat, saj njegove obrazne poteze spominjajo na portret dr. Frnikole iz leta 1933. Čeprav Kosove krajine in portrete običajno odlikuje pozornost do detajlov, je Berača upodobil nekoliko drugače. Beračevi prsti so od kazalcev navzdol samo nakazani, njegova leva noga je močno abstrahirana. To daje risbi vtis nedokončanosti in hitenja. Posebna pozornost je posvečena le upodobljenčevi glavi. Njegove obrazne poteze so narisane portretno in natančno, oči pa delujejo pomanjšano, verjetno zaradi korekcijskih očal. Kljub naslovu ni jasno, ali gre res za berača, ki živi v pomanjkanju, saj zaradi oblačil daje vtis meščanskega gospoda.
(Martina Ivanuša, v okviru projekta Po kreativni poti do znanja, Virtualne legende; Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada)