Slika je nastala v letu 1938, ko se je Kos kot predstavnik mariborskega umetniškega kluba Brazda v Ljubljani udeležil vsedržavnega kongresa likovnih umetnikov. Istega leta je sodeloval tudi na prvi slovenski razstavi likovnih umetnikov v Mariboru, kjer se je med drugimi seznanil s Karlom Jakobom, ki je prihajal iz Prekmurja. Slednji je imel podobne težnje v slikanju otroških portretov kot Kos, predvsem v upodabljanju melanholičnosti obraza, ekspresivnih in velikih oči.
Deček je upodobljen v duhu nove stvarnosti, kar je vidno v ostrih linijah obrvi, oči in ustnic. Posebno pozornost je posvetil detajlom, kot sta prekrižani roki, in obrazu, na katerem je natančno upodobil tudi dečkov izraz. Le-ta deluje nekoliko zdolgočaseno. Umetnik je ustvaril mikaven kontrast med mehko naslikanim oblačilom ter ostrejšimi in detajlnimi linijami obraza in rok. Ker je v tistem času deloval kot profesor risanja na srednji in osnovni šoli, je najverjetneje upodobil enega izmed svojih učencev.
(Martina Ivanuša, v okviru projekta Po kreativni poti do znanja, Virtualne legende; Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada)