SI

/

EN

Danilo Jejčič - GRAFIKE

Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki

Občasna razstava / 08.05.2009 - 08.06.2009

V Lamutovem likovnem salonu Galerije Božidar Jakac se po uspešni predstavitvi grafika Bojana Kovačiča, ki je svoj umetniški credo koval v miljeju Milana, vračamo v okrilje ljubljanske grafične šole. Z njo se pogosto omenja tudi ime Danila Jejčiča, ki je že skoraj pol stoletja eden vidnejših snovalcev slovenske likovne produkcije. Mnogi ga poznajo tudi kot izvrstnega fotografa, širša javnost pa ga pozna predvsem kot odličnega grafika, mojstra sitotiska. Že vrsto let je za Jejčiča značilen, razumsko grajen matematični kozmos geometrijskih teles, ki v svoji notranji interakciji (čistih barvnih ploskev in kontrastov z linijo in drobnimi rastri) gradi poseben optični učinek prostorske iluzije, t.i. trompe l'oeil.

 

Dr. Jure Mikuž je v razstavnem katalogu zapisal: »V času, ko se je Jejčič odločil zavajati ali vsaj vznemirjati gledalčevo oko z iluzionističnim upodabljanjem dotlej nevidenih geometriziranih objektov in njihovih kombinacij, si je konstruktivistični pol

likovnega ustvarjanja v svetu prizadeval vzpostaviti nove odnose med umetnikom, njegovim delom in občinstvom. Z grafikami in njihovimi serijami je zmanjševal pomen unikata kot fetišiziranega predmeta užitka in simbola privilegiranih. Jejčičeva ikonografija je abstraktna, a široka in univerzalna. Po eni strani odraža zapleteno misel atomskega veka in njene znanstvene formule ter vesoljske sheme, kot so množice, atraktorji in fraktali, po drugi pa odslikuje ritmične vzorce, ki se izrisujejo v pisanih grmadah najbanalnejših serijskih izdelkov, zloženih na policah mega marketov. Umetnik, ki hoče obvladati pomenski in vizualni razpon sodobnega sveta, se mora specializirati in sodelovati s strokovnjaki drugih področij, od grafičnih tehnikov do eksaktnih znanstvenikov.

Jejčičevo ustvarjalno misel lahko sledimo zelo nazorno, če pogledamo njegovo delo celovito, od skic prek fotografij in grafik do plastičnih objektov, komponibilov. Vodi jo odnos med čutoma tipa in vida, ki niha med dialektiko in sožitjem. Ko objekt zagledamo, se ga lahko hkrati dotaknemo in tako povežemo obe vrsti občutij. Paradoksalno pri tem pa je, da videno lahko poimenujemo z izrazi za občutke tipa, ne moremo pa storiti obratno. Tako na primer rečemo, da se nam nekaj zdi že na pogled hladno, težko ali toplo, ne rečemo pa, da nekaj z otipom začutimo rdeče. Zato tudi upodobljeno obliko lahko opišemo kot zaobljeno, gladko ali hrapavo, čeprav je ne moremo otipati. Nasprotno pa pri konkretnem objektu zatipamo tudi zakrito ali hrbtno stran, kljub temu da je z očesom ne moremo videti. Posledica tega je tudi običajni kriterij realistične mimezis, ki je popolna takrat, ko prevara gledalca in hoče predmet otipati. Vse te dileme in aporije se kažejo tudi v Jejčičevih delih, posebej takrat, ko prvotno risbo prek njenega prenosa v grafiko razvije do komponibilov, torej objektov z vsemi tremi razsežnostmi, ki jih je v prvotni ideji zasnoval kot ploskovite.«

  Alfa in Omega VII, 2004, barv. sitotisk, 60 x 82,5 cm

Na tej razstavi se avtor predstavlja z nekaj listi iz ciklov Prevoji, Divertimento in predvsem z listi zadnjega cikla Alfa in Omega, kjer so meje med mimetično izrisanim in fotografiranim, izmišljenimi telesi in resničnimi predmeti popolnoma zabrisane.

Nekaj grafik na razstavi je Jejčič posvetil Victorju Vasarelyju, imenovanemu tudi princ trompe l'oeila, ki je bil najzaslužnejši za prenos dediščine Bauhausa v povojni modernizem in tako postal paradigmatična osebnost gibanja geometrijske abstrakcije in znotraj tega oparta.

 

Danilo Jejčič je rojen leta 1933 v Ajdovščini, diplomiral je na oddelku za slikarstvo na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost pri prof. Gabrijelu Stupici. Najprej je služboval kot likovni pedagog, od ustanovitve pa do leta 1996 je vodil Pilonovo galerijo v Ajdovščini.

Z razstavno dejavnostjo je začel v 60. letih na skupinskih grafičnih razstavah, svojo prvo samostojno razstavo pa je skupaj z Nedeljkom Pećancem v Kranju in Kopru doživel leta 1972. Od takrat razstavlja tako doma kot v tujini. Med številnimi osebnimi razstavami velja omeniti samostojno razstavo v Rimu leta 1989, v Trstu leta 1984, v Benetkah leta 2003 ter v ljubljanskem MGLC leta 1994 (z D. Hrvackim).

Sodeloval je na približno osemdesetih skupinskih grafičnih in kiparskih razstavah, med drugim tudi z umetniškima skupinama 2xGO in Laboratorio 7.

Živi in dela v Ajdovščini.

 

Avtorja in njegovo delo bo na otvoritvi predstavil dr. Jure Mikuž

Informacije

Naslov:

Oražnova ulica 5, 8311 Kostanjevica na Krki

Telefon:

+386 7 49 88 152

E-pošta:

info@galerija-bj.si

Spletna stran:

www.galerija-bj.si

Odpiralni čas

Torek

10:00 - 00:00

Sreda

09:00 - 17:00

Četrtek

09:00 - 17:00

Petek

09:00 - 17:00

Sobota

09:00 - 17:00

Nedelja

09:00 - 17:00

Closed: on Mondays, January 1, November 1, December 25.

Vstopnina

Splošna

Brezplačno