Umetnika bo predstavila likovna kritičarka Petja Grafenauer.
Februarska razstava v Mestni galeriji Nova Gorica z naslovom Indigo, majhna retrospektiva, predstavlja retrospektivno razstavo priznanega umetnika, slikarja srednje generacije, ki živi in deluje na Dunaju Dejana Kaludjerovića. Indigo je barva, v pogovornem jeziku Dejana Kaludjerovića (srbščini) pa indigo pomeni tudi indigo papir, ki je kot ključni element prisoten v večini njegovih z roko narejenih umetnin. Ko je bil še študent, ga je pričel uporabljati kot očitno orodje in s tem nadaljuje, pa čeprav manj očitno, prek celotne umetniške kariere. V zadnjih risbah in slikah se kot v krogu vrača k vidnosti indiga.
»Tehnologije so se v zadnjih petnajstih letih spremenile, a sledenje in množenje elementov ostajata stalno prisotna v opusu Dejana Kaludjerovića. Če gre za fotokopiranje, indigo, Photoshop ali video, umetnik kontinuirano ustvarja svoje delo s sestavljanjem elementov, ki že obstajajo, a jim je vedno dodan pikolovski dotik njegove roke,« pravi v razstavnem katalogu Boško Bošković.
Tematsko pa okvir njegovega opusa jasno začrtujejo pravljice, igrala, avtomobilčki, pionirji, risanke, otroci. »Otroštvo je stalnica njegovega opusa,« pravi v svojem uvodnem tekstu Petja Grafenauer, »pa vendar se umetnik ne spušča v analize tega najnežnejšega obdobja. V njegovih delih – slikah, videih, fotografijah in instalacijah – je otroštvo element, ki ga je izbral, morda sprva intuitivno, čeprav gre za pomensko odlično izbiro, da prek upodobitev otroškega konstruira vidike sodobnega sveta, ki ga živi. Tokratna razstava predstavlja izbor del, ki je nastajal od leta 1997. Kronološko jo zaključujejo nova dela iz umetnikove zadnje serije Otroška igrišča. Razlika med njimi in deli na toaletnem papirju iz leta 1997 je precejšnja.« Kljub temu pa podobe otroštva v umetnikovih delih vseskozi ostajajo le podobe, nosilci pomenov, kakršne jim pripiše Kaludjerović. Otroštvo je tako prazno mesto, znak, posoda, ustvarjena, da nam pripoveduje o realnosti oblikovanega sodobnega sveta, s kakršnim živimo.
Dejan Kaludjerović se je rodil v Beogradu, kjer je na Akademiji likovnih umetnosti leta 2001 diplomiral, 2004 pa še magistriral. Med 1993 in 1994 se je izpopolnjeval na Šoli vizualnih umetnosti v New Yorku, v študijskem letu 2003/2004 pa na Akademiji uporabnih umetnosti na Dunaju pri prof. Erwinu Wurmu.
Poleg številnih samostojnih razstav (med drugim v Beogradu, Ljubljani, na Dunaju, v New Yorku, Berlinu, Milanu, Weimarju, Istanbulu in Benetkah) je Dejan Kaludjerović sodeloval tudi na številnih mednarodnih skupinskih razstavah (npr. 2011 Prague Quadreniale, Muzej sodobne umetnosti Beograd, Manifesta 4 (arhivski projekt), Frankfurt; 1. in 4. Beijing Bienale; 43., 44., 45. in 46. Oktobrski Salon v Beogradu; Museum of Modern Art, St. Etienne; Kunstpavillon, Innsbruck; Sinop biennale, 28. Mednarodni grafični bienale, Ljubljana).
Je dobitnik rezidence Atelier Tokyo za leto 2011 (6-mesečni študij in potovanje, ki ga omogoča Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur). V letu 2008 je prejel štipendijo CEC ARTSLINK, ki je vključevala rezidenco v Santa Monici (18th Street Art Center) v ZDA (program za kulturne menedžerje in umetnike iz Vzhodne Evrope). V letu 2005 je dobil rezidenco Unidee v Cittadellarte – Fondazione Pistoletto, Italija, leta 2002 pa trimesečno rezidenco Kultur Kontakt Austria na Dunaju.
Njegova dela se nahajajo v privatnih in javnih zbirkah v Avstriji, Nemčili, Srbiji, Sloveniji, Veliki Britanijji, Belgiji, na Nizozemskem, v ZDA itd. Leta 2010 je bil Dejan nagrajen z nazivom častnega meščana Avstrije. Živi in dela na Dunaju.